$75 Minimum | Free Delivery for Orders $175+ | Order by Monday 6pm for Thursday delivery!

A Farmers Market on Wheels



A curated selection of produce and pantry staples delivered straight to your door. 

Remy's Local is committed to providing you with the highest quality product, sourced from the best producers we can find.

-

We encourage you to sign up for our newsletter to receive weekly updates regarding our selection!

 

New Items

  • Rye Flour - Farmer Ground - 2 lb
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Rye Trumpets - Sfoglini Pasta Shop - 12oz
    Regular price
    $9.00
    Sale price
    $9.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Sunday Routine Box
    Regular price
    $27.00
    Sale price
    $27.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Leeks - 3 stalks
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Romanesco - 1 head
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out

Fruit + Veg

  • Leeks - 3 stalks
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Romanesco - 1 head
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Tokyo Bekana Cabbage - 1 bunch
    Regular price
    $4.00
    Sale price
    $4.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Akane Apples - 2lbs
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Brussel Sprouts - 1 quart
    Regular price
    $8.00
    Sale price
    $8.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out

Dairy + Eggs

  • Heavy Cream - Hudson Valley Fresh - 8oz
    Regular price
    $3.00
    Sale price
    $3.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Heavy Cream - Hudson Valley Fresh - 32oz
    Regular price
    $8.00
    Sale price
    $8.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Half and Half - Hudson Valley Fresh - 1 pint
    Regular price
    $3.00
    Sale price
    $3.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chocolate Milk - Hudson Valley Fresh - 32oz
    Regular price
    $3.00
    Sale price
    $3.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Sweet Cream Butter - Cowbella Creamery - 8oz
    Regular price
    $8.00
    Sale price
    $8.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out

Pantry

  • Norwegian Baked Crackers
    Regular price
    $9.00
    Sale price
    $9.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • All-Purpose Flour - Farmer Ground - 2 lb
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Honey - East Hollow (Var. Sizes)
    Regular price
    from $15.00
    Sale price
    from $15.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Rolled Oats - Maine Grains - 1.75 lbs
    Regular price
    $9.00
    Sale price
    $9.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Natural Alorena Olives - Losada - 12oz
    Regular price
    $8.00
    Sale price
    $8.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out

Meat

  • Whole Chicken
    Regular price
    from $24.00
    Sale price
    from $24.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chicken Thighs (2-3/pack)
    Regular price
    $9.00
    Sale price
    $9.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Maple Bacon - Jacuterie - 8oz
    Regular price
    $11.00
    Sale price
    $11.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Hot Italian Sausage - Jacuterie - (4 sausages)
    Regular price
    $13.00
    Sale price
    $13.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chicken Breasts (2/pack)
    Regular price
    $14.00
    Sale price
    $14.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out

All Products

  • Eggs - 1 dozen
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Shiitake Mushrooms - 1/2 lb
    Regular price
    $8.00
    Sale price
    $8.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Mixed Fall Greens - 5 oz
    Regular price
    $5.00
    Sale price
    $5.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Oyster Mushrooms - 1/2 lb
    Regular price
    $8.00
    Sale price
    $8.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Steelhead Rainbow Trout - Whole Fish
    Regular price
    $15.00
    Sale price
    $15.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out

How It Works


As it takes time for produce to grow, it takes time to fulfill orders.

To ensure that all orders are fulfilled correctly (and thoughtfully), all must be placed by Monday at 6pm 

We deliver to both the Hudson Valley and NYC on Thursdays

For more information, see our FAQ page